Se billeder fra vandreturen
Blåfjöll & Hengill
ca. 7 timer
Turen tilbydes juni - sept
Vi kombinerer to af Islands naturlige seværdigheder, varme kilder og en lava grotte, for at opleve en fuld dag af Islands bemærkelsesværdige landskab.
Vi starter denne vandretur med at besøge en af de berømte lava grotter ved Blåfjöll bjerge. Grottens beliggenhed er i en af de mest aktive vulkan områder i verden. Dette unikke dristige eventyr vil udstille de islandske lavamarker fra forskellige vinkler, som giver dig en dybere forståelse af hvordan Island blev skabt og hvordan naturens kræfter forsætter med at forme den hver dag.
Efterfølgende fortsætter vi turen og stopper ved Hengill geotermiske område, som er lokaliseret ved foden af en gammel vulkansk tap. Fra dette sted, tager vi på en nem vandretur forbi en lang række af overdådigt smukke varme kilder og hen til Reykjadalur dalen. Her kan i efterfølgende nyde et forfriskende bad i et naturlig varmt vandløb.
En fantastisk heldagstur, hvor i vil opleve boblande varme kilder og underjordisk lave grotte.