Se Billeder fra Varme Kilder og Nordys
Golden Cirkel området
Turen tilbydes i perioden: 01.11 - 15.03
En populær aftentur - på udkig efter nordlyset mens vi bader i de varme kilder ved Laugarvatn Fontana. Ren afslapning!
På turen kører vi igennem nationalparken Thingvellir, der er på UNESCO verdensarv-listen og videre til Laugarvatn Fontana spa og wellness center. Her får vi lov til at slappe af i de varme kilder mens vi kigger efter de dansende nordlys på himlen. Efter badet er der god aftensmad i restauranten, en ”lokal style” buffet. Efter middagen kører vi tilbage til Reykjavik og stopper undervejs, hvis vi opdager nordlysene.
En oplevelsesrig og afslappende udflugt i topklasse.
NB. Der er ikke garanti for at se nordlys på turen, da det kræver en klar himmel.
Laugarvatn Fontana er et forfriskende sted hvor man kan nyde de helende kræfter fra det geotermiske vand, ligge i blød i et naturligt bassin, lytte til de bobblende varme kilder fra dampbadene, eller for de eventyrlystne, tage en dukkert i den forfriskende sø. De varme bassiner varierer i dybde, størrelse og temperatur, ligesom de tre tradiotionelle dampbade.
Ligesom mange andre lokationer på Island, tilhører Laugarvatn en varm zone. I jorden i byen, søen og kysten af søen, bryder kogende vand ud til varme kilder. Det varme vand og kilder er blevet brugt til madlavning, badning, geotermisk husvarme og healing dampbade siden 1929.